Google+

هر روز موسیقی بشنویم؛ موسیقی از هر دارویی بهتر است

۱۳۹۷/۰۲/۰۷

در این نوشته، از زبان جوئل اسکات، نویسنده سایت lifehack، درباره اینکه موسیقی تاثیرات عمده‌ای روی انسان می‌گذارد پرداخته و این تاثیرات به‌ترتیب بیان خواهد شد:

وقتی سن و سال کم‌تری داشتم، خانواده و دوستانم به من می‌گفتند که گوش کردن به موزیک‌های کریستینا آگویلرا، مایکل بابل یا لوئیس آرمسترانگ اصلا چیز بدی نیست. حرف‌های‌شان را مسخره می‌کردم و به آن‌ها می‌گفتم که اصلا نمی‌توانم به این موزیک‌ها گوش دهم. فقط به گروه‌های تول (Tool)، مگادث (Megadeth) و متالیکا گوش می‌دادم و دلم می‌خواست به این مسیر ادامه دهم.

با گذشت زمان متوجه شدم موزیک‌های آگویلرا و بابل به لیست موزیک‌هایی که گوش می‌دهم وارد شده‌اند؛ از این مسئله واقعا متعجب شده بودم. آیا سلیقه منی که فقط به موسیقی راک گوش می‌دادم تغییر کرده بود یا چیزهای جدیدی از موزیک‌های پاپ درک می‌کردم؟ آیا موسیقی چیزی بیش از ریتم‌ها و ترانه‌های جذاب است؟ در این مطلب در این باره صحبت می‌کنم که موسیقی چه تاثیرات عمده‌ای می‌تواند روی انسان داشته باشد؟

موسیقی به حافظه شما کمک می‌کند
آیا تا به حال شده هنگام گوش دادن به یک موسیقی، یاد خاطره‌ای در شما زنده شده باشد؟ نتایج مطالعات نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند:
. خاطرات جدیدی در ذهن شما بسازد.
. باعث یادآوری خاطرات گذشته شود.
این مسئله به این دلیل روی می‌دهد که موسیقی بخش هیپوکامپ مغز شما را که مسئول نگهداری خاطرات و حافظه است تحریک می‌کند.

موسیقی می‌تواند زندگی‌ها را نجات دهد
محققان به دانشجویان رشته CPR (رشته احیا) آموزش دادند که ماساژ قفسه سینه بیمار را با ضرب موسیقی Stayin’ Alive اثر گروه Beegees انجام دهند. چند ماه بعد افرادی که این کار را یاد گرفته بودند خیلی راحت‌تر از دیگران ریتم ماساژ سینه را به خاطر می‌آوردند.


با غرور و صدای بلند زیر دوش آواز بخوانید
دوست دارید روز خود را پرانرژی شروع کنید؟ وقتی می‌خواهید دوش بگیرید، یک موسیقی بگذارید و صدای آن را به‌گونه‌ای بلند کنید که در حمام آن را بشنوید و همراه با موسیقی شما هم بخوانید. سعی کنید موزیک‌های شاد و امیدبخش گوش کنید. این موزیک‌ها به دلیل پیامی که در ترانه‌ آن‌هاست روز شما را پرانرژی‌تر کرده و حسی خوشایند را در شما ایجاد می‌کنند. اصلا از این‌که همسایه‌ها صدای شما را بشنوند خجالت نکشید.

موزیک در سالن ورزش شما را در بهترین کیفیت‌تان قرار می‌دهد
آیا تا به حال شده هنگام ورزش در سالن بدن‌سازی یا سالن ورزش احساس کنید که در بهترین حالت خود قرار ندارید؟ این‌جا همان جایی است که موسیقی به کمک شما می‌آید. یک ارتباط و پیوند قوی میان موزیک‌های تند و پرانرژی و تمرینات ورزشی وجود دارد. گوش دادن به موسیقی باعث می‌شود حواس شما از هر چه که ممکن است شما را از خود عمل ورزش دور کند پرت شده و تمرکز اصلی‌تان روی خود حرکات ورزشی قرار گیرد. در این حالت قلب و عضلات شما می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن روی فعالیت جسمانی شما متمرکز شوند.

گوش کردن به موسیقی خشمگین و معترض به شما کمک می‌کند
کنترل احساسات به‌ویژه خشم، به شما فشار می‌آورد. خشم و عمل‌کرد شخصی ارتباط مستقیمی با هم دارند. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که خشم تمرکز شما را روی کار بیش‌تر کرده و باعث می‌شود شما با قدرت به کار ادامه دهید و به رسیدن به اهداف خود خوش‌بین باشید. با این همه، داشتن خشم درونی ممکن است به شما آسیب هم بزند، پس پیشنهاد ما گوش دادن به موزیک‌های خشن و معترض است تا فقط بتوانید از وجه مثبت این ویژگی استفاده کنید.


موسیقی سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند
موسیقی تاثیر تسکین‌دهنده‌ای روی انسان دارد. نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده که گوش کردن به انواع موسیقی پرانرژی با ضرب بالا باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. علاوه بر این، این کار سطح کورتیزول، هورمون مربوط به استرس را کاهش می‌دهد. این بار که یک روز پراسترس داشتید، به خانه بروید، به یک موسیقی پرانرژی و سرزنده گوش کنید تا استرس شما کاهش یافته و احساس آرامش کنید.

آیا با اظهار عشق کردن مشکل دارید؟
برخی از افراد نمی‌توانند فضای خوبی برای بیان علاقه و عشق خود به فرد دیگر پیدا کنند یا توانایی خوبی در این کار ندارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، کافی است وقتی در چنین موقعیتی هستید از یک موسیقی گوش‌نواز و عاشقانه استفاده کنید. وقتی در چنین موقعیتی یک موسیقی جذاب پخش شود شما راحت‌تر اظهار عشق کرده و احتمال این‌که طرف مقابل‌تان درخواست شما را بپذیرد، بسیار بیش‌تر می‌شود.

موسیقی کاری بیش از نوازش دادن گوش‌های شما انجام می‌دهد. دفعه بعدی که در خودروی خود به موزیکی که دوستش ندارید گوش می‌‌دادید، قبل از عوض کردن آن کمی صبر کنید و با دقت بیش‌تری به آن گوش دهید.

منبع: lifehack
گوینده و ترجمه ویدیو: وب‌سایت ویدیوآل

 نظر شما چیست؟
«نظر شما مهم است؛ نظرتان را دیگران به اشتراک بگذارید»

چکامه
تازه‌ترین خبرها
 • امیر هوشنگ ابتهاج، (ه.ا. سایه) درگذشت

 • آلبوم جدید همایون شجریان منتشر خواهد شد

 • خسرو آواز ایران به دیدار معشوق پرواز کرد؛ استاد شجریان درگذشت

 • کنسرت کیهان کلهر - دی ماه ۹۸ - تهران

 • واکنش همایون شجریان به انتقادهای پروژه جدید افسانه چشمهایت

چند رسانه‌ای‌های موسیقی ایران
 • آواز سحر بروجردی محمدی در لندن؛ به همراه سهراب پورناظری و گروه نوازندگان

 • تکنوازی امیر نوژن - کنسرت نیویورک ۲۰۲۲

 • مرغ سحر همایون شجریان در هلند - فروردین ۱۴۰۱

 • اجرای الله مزار علیرضا قربانی در کرمان - فروردین ۱۴۰۱

 • مرغ سحر همایون شجریان در پاریس - فروردین ۱۴۰۱

 • تکنوازی کیهان کلهر - Kayhan Kalhor - Jazz Fest Sarajevo 2020

 • پیشکش به مدافعان سلامت ایران - آهنگ همبستگی - آرش اوستا

 • شب یلدا ۹۹ - ابتهاج در فراقِ شجریان و لطفی - شعرخوانی سایه

 • همایون شجریان - هوای زمزمه هایت - موزیک ویدیوی می خواهم زنده بمانم

 • آهنگ جدید همایون شجریان - محو تماشا

دسته‌بندی مطالب
 • خبرها و رویدادها

 • موسیقی اصیل ایران

 • شعر و چکامه پارسی

 • موسیقی پاپ، راک و تلفیقی

 • معرفی و پیشنهاد قطعات و آلبوم‌ها

 • تقویم تاریخ موسیقی و شعر